Jeśli idealne nieruchomości istnieją, to niezależnie od parametrów dotyczących lokalizacji, układu, standardu, metrażu, mają wspólny mianownik – dział IV Księgi Wieczystej czysty jak łza! Dlaczego boimy się kupować mieszkania, które ktoś wcześniej kupił z pomocą kredytu hipotecznego? Czym właściwie jest hipoteka na rzecz banku i czy możemy bezpiecznie dokonać zakupu takiej nieruchomości?
Aby pozbyć się obaw, co do zakupu mieszkania obciążonego hipoteką bankową, należy wiedzieć, czym tak naprawdę hipoteka jest. To ograniczone prawo rzeczowe, które służy zabezpieczeniu wierzytelności – możemy przeczytać w zasobach Internetu. Mówiąc prościej – hipoteka (bankowa) pojawia się w momencie, kiedy bank (na podstawie umowy kredytowej) pożycza nam pieniądze na zakup nieruchomości i zabezpiecza się „zaznaczając” w Księdze Wieczystej, że w razie niespłacania kredytu przysługuje mu prawo dochodzenia swoich praw i windykowania długów z zabezpieczonej nieruchomości – w ostateczności nawet w drodze licytacji komorniczej. Pomimo, że „licytacja” brzmi groźnie, hipoteki nie należy się obawiać – jest ona jedynie zabezpieczeniem i daje bankom pewność, że Kredytobiorca będzie sumiennie regulował raty kredytu. Wniosek o wpisanie hipoteki na rzecz banku do IV działu Księgi Wieczystej składa Kupujący osobiście lub za pośrednictwem notariusza przy akcie notarialnym zakupu . Wpis ten będzie widniał w Księdze Wieczystej aż do momentu, kiedy obecny (lub kolejny!) właściciel nie złoży wniosku o jej wykreślenie.
Kredyty hipoteczne stały się na tyle powszechne, łatwo dostępne i korzystne finansowo, że zakup większości nieruchomości odbywa się przy ich wsparciu. Dlatego też zdecydowana większość mieszkań i domów trafiających do ponownej sprzedaży na rynku wtórnym jest obciążona hipoteką bankową. Jednak zarówno pieniądze pożyczone od rodziny, jak i te od banku można w każdej chwili oddać i pozbyć się niechcianych wpisów wpisów. O tym, jak sprawnie przeprowadzić transakcję sprzedaży takiej nieruchomości, z pewnością dowiecie się od doświadczonego pośrednika. Jednak uchylimy rąbka tajemnicy.
Jak zwykle podstawę stanowią dokumenty. Bez nich nie mam mowy o przeprowadzeniu żadnej transakcji! Każdy bank, udzielając kredytu, zastrzega sobie warunki, na jakich można ten kredyt spłacić. Niektóre banki życzą sobie za to dodatkową opłatę (np. przed upływem 2-5 lat), niektóre zgadzają się na nieodpłatny zwrot pożyczonej kwoty. Kiedy podejmujemy decyzję o sprzedaży nieruchomości, warto zatem sprawdzić na jakich warunkach możemy rozwiązać umowę kredytu.