Zakup mieszkania obciążonego kredytem wśród wielu osób wzbudza niepokój i duże obawy. Tymczasem, przy odpowiednim przygotowaniu i zaznajomieniu się ze wszystkimi szczegółami dotyczącymi danego zobowiązania, tego typu transakcja nie jest szczególnie trudna czy niebezpieczna.
Zakup zadłużonego mieszkania – po co?
Czy można coś zyskać na zakupie mieszkania z kredytem w Bydgoszczy? To zależy – przede wszystkim od tego jaki jest tytuł zadłużenia danej nieruchomości. Jeśli nieruchomość jest obciążona kredytem hipotecznym, to najczęściej jest sprzedawana po standardowej rynkowej cenie. Jednak, jeśli nieruchomość jest obciążona zajęciem komorniczym to często może być ona wystawiona na sprzedaż w wyjątkowo niskiej i korzystnej dla kupującego cenie. To właśnie na tego typu mieszkaniach w Bydgoszczy najłatwiej jest zarobić pieniądze.
Aby upewnić się co do rodzaju obciążenia nieruchomości w Bydgoszczy, należy sprawdzić księgę wieczystą. Można to zrobić nawet przez Internet. Zapisy dotyczące zajęć komorniczych znajdują się w dziale III, natomiast dotyczące ustanowionych hipotek – w dziale IV. Jeśli mieszkanie nie posiada księgi wieczystej – zdarza się tak np. w spółdzielniach mieszkaniowych, wtedy trzeba udać się do administracji spółdzielni i uzyskać tam zaświadczenie o stanie zadłużenia oraz możliwości założenia księgi.
Mieszkanie zadłużone hipoteką ustanowioną na rzecz banku
Nieruchomości w Bydgoszczy z tym typem zadłużenia to najczęściej spotykane obciążenie mieszkania. Hipoteka bankowa oznacza, że właściciel mieszkania wziął kredyt hipoteczny, którego zabezpieczeniem jest lokal. Mógł on kupić daną nieruchomość na kredyt, spłacić tylko pewną część zobowiązania, a następnie zdecydować lub stanąć przed koniecznością sprzedaży lokalu.
Decydując się na zakup nieruchomości w Bydgoszczy z hipoteką, należy upewnić się, że nie zostanie się dłużnikiem rzeczowym banku. Wpisy obciążające księgę wieczystą obciążają nieruchomość, a nie jego właściciela. Oznacza to, że gdy kupimy zadłużone mieszkanie bez wykreślenia wpisów to automatycznie staniemy się dłużnikiem rzeczowym i w przypadku zaprzestania spłacania kredytu przez byłego właściciela, nasze mieszkanie zostanie zlicytowane. Celem zapobiegnięcia takiej sytuacji jest ustalenie sposobu i terminu uiszczenia zadłużenia z tytułu udzielonego kredytu hipotecznego.
Mieszkania zadłużone hipoteką przymusową
Innym typem zadłużenia jest hipoteka przymusowa. Ma ona miejsce wtedy, gdy jest ustanawiana na rzecz Urzędu Skarbowego lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dzieje się tak, gdy właściciel nieruchomości w Bydgoszczy ma zaległości wobec tych urzędów. Tak jak w przypadku mieszkań z hipoteką, tak i tu trzeba uważać, być czujnym i przeanalizować całą historię zadłużenia mieszkania, ponieważ nawet jeśli nieruchomość zostanie zakupiona na licytacji komorniczej, to nie oznacza to, że automatycznie zostaną anulowane różne umowy – np. te dotyczące najmu mieszkania czy służebności nieruchomości.