Rentowność najmu – czym właściwie jest?
Rentowność najmu jest miarą wskazującą dochód netto z wynajmu mieszkania lub domu w skali roku. Mowa o dochodzie już po odliczeniu wszystkich kosztów inwestycji. Znaczenie ma w tym przypadku to, w jaki sposób zakupiono dane mieszkanie lub dom – na kredyt czy za gotówkę. Znajomość rentowności nieruchomości na wynajem w Bydgoszczy pozwala na porównanie jej z innymi nieruchomościami. Dzięki temu można wybrać tę, której prognozowana stopa zwrotu jest najbardziej atrakcyjna. Jej wysokość zależy głównie od miasta, położenia oraz stanu i wyglądu samego mieszkania na wynajem w Bydgoszczy. Ważne jest również to, czy jest ono wynajmowane długo-, czy krótkoterminowo. W pierwszym przypadku rentowność jest niższa, jednak sam wynajem nieruchomości zapewnia stały dochód przez cały rok. W przypadku najmu krótkoterminowego rentowność jest z kolei wyższa, ale stanowi dla właściciela stałe, comiesięczne źródło dochodu.
Jak obliczyć rentowność najmu?
Obliczenie rentowności najmu nieruchomości w Bydgoszczy nie powinno sprawiać większych trudności. Wystarczy podzielić roczny dochód netto z jej wynajmu przez całkowite nakłady inwestycyjne, a następnie pomnożyć wynik x100 procent. A jak obliczyć sam roczny dochód netto z wynajmu mieszkania w Bydgoszczy? W tym celu należy pomnożyć miesięczny dochód przez ilość miesięcy, w których lokal jest wynajmowany lokatorom. Obliczając rentowność najmu warto zwrócić uwagę m.in. na ponoszone koszty administracyjne, ubezpieczenia, podatek czy opłaty związane z samym zarządzaniem mieszkaniem.
Rentowność a rynek nieruchomości
Zysk z wynajmu mieszkania w Bydgoszczy może być naprawdę wysoki – z pewnością znaczenie ma w tym przypadku wielkość miasta. Nieruchomości na wynajem zlokalizowane na obrzeżach mogą być mniej opłacalne niż te w centrum, ale biorąc pod uwagę ceny zakupu – nie jest to wcale tak oczywiste. Coraz więcej osób inwestuje w nieruchomości w miastach – jest to jedna z najlepszych metod na zabezpieczenie pieniędzy przed coraz większą inflacją.
Brak rentowności najmu – skutki
Jednym z największych skutków niskiej rentowności najmu jest spadek popytu na wynajem mieszkań oraz domów. W 2020 roku, wraz z rozpoczęciem pandemii, zjawisko to miało miejsce głównie w dużych miastach, w których wcześniej mieszkania wynajmowały tysiące studentów. Skutki pandemii odczuli także właściciele nieruchomości wynajmowanych krótkoterminowo. Rentowność najmu spadła w tym okresie drastycznie – najemcy mimo to nie podnosili kosztów wynajmu, aby zatrzymać wynajmujących.
Inwestowanie w nieruchomości pod najem jest coraz bardziej popularne. Zanim jednak zdecydujemy się na tak dużą inwestycję, warto zawsze obliczyć rentowność i porównać dane mieszkanie z inną nieruchomością. Wówczas będziemy mieli pewność, że podejmowana przez nas decyzja jest słuszna i może przynieść nam korzyści.