Bańka cenowa – co to takiego?
Bańka cenowa, inaczej nazywana bańką spekulacyjną lub rynkową nadaktywnością, to wyjątkowo częste zjawisko – zarówno na rynku nieruchomości, jak i w innych obszarach. Tym razem bardzo przypomina ona sytuację z 2007 roku. Bańka cenowa powstaje na rynku nieruchomości w momencie, w którym ceny cały czas rosną ponad wartość podstawową, a deweloperzy wchodzą na rynek, mając nadzieję na szybki zysk. Po pewnym czasie jednak zaczynają one gwałtownie spadać – spadek ten określany jest jako pęknięcie bańki – a tym samym wartość inwestycji również maleje. Bańka cenowa dotyczy głównie rynku nieruchomości mieszkań – dzieje się tak dlatego, że ich zakup odbywa się zarówno w celach mieszkaniowych, jak i pod wynajem. Narastanie i pęknięcie bańki spekulacyjnej wiąże się z nieprawidłowym lokowaniem zasobów.
Jak zmieniły się ceny nieruchomości w Polsce?
Ceny mieszkań i domów w Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat znacząco się podniosły. Największy wzrost cen można zauważyć w takich miastach, jak Sosnowiec, Radom, Lublin czy Łódź. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka innych lokalizacji, gdzie ceny również wzrosły, jednak różnica jest o wiele mniejsza. Chcąc kupić mieszkanie w stanie deweloperskim w Bydgoszczy, trzeba brać pod uwagę ceny wyższe o 12% w stosunku do poprzednich lat. W porównaniu z 41% w Sosnowcu lub 35% w Radomiu, jest to jednak niewielki wzrost.
Dlaczego ceny domów i mieszkań rosną?
Na wzrost cen nieruchomości ma wpływ wiele różnych czynników. To m.in. większe koszty materiałów budowlanych i realizacji inwestycji, coraz mniejsza podaż oraz ilość dostępnych ofert. Trzeba być przygotowanym na to, że będą one rosły lub utrzymywały się na takim poziomie jak teraz jeszcze przez dłuższy czas – jednak nie oznacza to, że zakup nieruchomości nie ma teraz wcale sensu. Kupno mieszkania w Bydgoszczy jest dużo bardziej opłacalne niż w pozostałych wymienionych miastach, ze względu na stosunkowo niewielki wzrost cen nieruchomości w tej okolicy. Decydując się na taki krok, warto dokładnie rozejrzeć się na rynku i sprawdzić szczegółowo każdą ofertę – najlepiej skorzystać wówczas z porady biura nieruchomości, np. Sfery Nieruchomości.
Kiedy pęknie bańka cenowa na polskim rynku nieruchomości?
Przewiduje się, że pęknięcie bańki spekulacyjnej na rynku nieruchomości będzie miało miejsce w 2022 roku. Stopy procentowe w Polsce do niedawna były wyjątkowo niskie, z kolei akcja kredytowa – bardzo duża. Przy rosnących stopach osoby, które zaciągnęły niedawno kredyt hipoteczny, będą zmuszone płacić większe raty. Decydując się na zakup nieruchomości, trzeba więc mieć pewność, że będzie nas stać na spłatę w przypadku wyższych stóp procentowych. W Sfera Nieruchomości doradzimy, które mieszkanie lub dom na sprzedaż w Bydgoszczy okaże się najlepszym i najkorzystniejszym wyborem.