Zweryfikuj najemcę
Zabezpieczenie swoich interesów warto rozpocząć od zweryfikowania, czy potencjalny najemca jest rzeczywiście tą osobą, za którą się podaje. W tym celu warto sprawdzić kilka dokumentów tożsamości. Pomocny może okazać się również system Dokumenty Zastrzeżone, czyli baza zastrzeganych dokumentów tożsamości, które zostały zgubione lub skradzione. Dostęp do bazy mają, m.in. banki i pośrednicy nieruchomości.
Na etapie weryfikacji warto również uzyskać informacje dotyczące sytuacji materialnej osoby chcącej wynająć mieszkanie w Bydgoszczy, by mieć pewność, że najemca jest osobą wiarygodną finansową i terminowo będzie uiszczał wymagane płatności.
Pisemna umowa najmu to podstawa
Po sprawdzeniu tożsamości i zorientowaniu się w możliwościach finansowych najemcy, możemy przejść do zabezpieczenia interesów obu stron, poprzez dobrze skonstruowaną umowę najmu. Pamiętajmy, że umowa zawarta pomiędzy właścicielem mieszkania a najemcą stanowi podstawę każdego wynajmu mieszkania w Bydgoszczy. Dla bezpieczeństwa obu stron umowa powinna być zawarta w formie pisemnej. Dlaczego? W razie zaistnienia jakiejkolwiek sytuacji spornej, tego typu umowa będzie dowodem potwierdzającym przyjęcie określonych ustaleń.
W umowie najmu lokalu mieszkalnego nie może zabraknąć takich elementów, jak:
– data i miejsce zawarcia umowy,
– strony umowy,
– opis przedmiotu najmu,
– czas trwania umowy,
– wysokość czynszu i dodatkowych opłat,
– zapisy dotyczące kaucji,
– prawa i obowiązki obu stron,
– warunki wypowiedzenia umowy najmu,
– wykaz załączników,
– podpisy wynajmującego i najemcy.
Umowa najmu powinna być należycie skonstruowana i dostosowana do naszych potrzeb, dlatego warto zlecić jej wykonanie doświadczonej agencji nieruchomości, która doskonale orientuje się w przepisach prawnych dotyczących rynku nieruchomości. Pamiętajmy, że poprawnie sporządzona umowa najmu zabezpiecza interesy obu stron, a także minimalizuje ryzyko najmu.