Zakup mieszkania to ogromny wydatek, a zapożyczenie się na dużą kwotę jest niezwykle poważną i ważną decyzją, do której podjęcia warto się wcześniej odpowiednio przygotować. Zobaczmy, o czym należy pamiętać decydując się na kredyt mieszkaniowy w Bydgoszczy.
Wkład własny w mieszkanie w Bydgoszczy
Zainteresowanie się tematem wkładu własnego jest niesamowicie istotne z jednego prostego powodu, mianowicie żaden bank na rynku nie oferuje już kredytów hipotecznych na 100% wartości nieruchomości. Zazwyczaj banki wymagają minimum 20% wkładu własnego. Często jest to nawet więcej. W teorii, im większy wkład własny – tym lepiej. Decyzja o zakupie mieszkania w Bydgoszczy nie jest decyzją podejmowaną z dnia na dzień, dlatego warto odpowiednio wcześniej zacząć zbierać oszczędności na pokrycie wkładu własnego. Dzięki temu możemy zyskać krótszy okres kredytowania lub niższą ratę kredytu.
Zdolność kredytowa
Przed rozpoczęciem przeglądania ofert mieszkań na sprzedaż w Bydgoszczy na kredyt warto najpierw zorientować się, czy stać nas na jego zakup. W tym celu należy określić swoją zdolność kredytową. Informacja ta pozwoli zorientować się, na jaki lokal i czy w ogóle możemy sobie na niego pozwolić. Aby obliczyć zdolność kredytową, najlepiej udać się do specjalisty w tej dziedzinie – doradcy finansowego. Przekaże on nam merytoryczną wiedzę na temat ochrony naszego majątku i przedstawi dostępne dla nas oferty kredytowe.
Spłata innych zobowiązań finansowych
Przed decyzją o zaciągnięciu kredytu na zakup mieszkania w Bydgoszczy należy pozbyć się wszystkich swoich dotychczasowych zobowiązań finansowych – wszelkich kredytów, rat i pożyczek. Pozwoli to zwiększyć zdolność kredytową, a także zabezpieczy przed sytuacją, w której będziemy mieć dużo zobowiązań finansowych i niewystarczająco środków na ich pokrycie.
Dobór mieszkania w Bydgoszczy
Niestety często spotykanym zjawiskiem jest wybór mieszkania w Bydgoszczy, którego spłata przekracza nasze możliwości finansowe. Należy zawsze pamiętać o tym, że w przypadku kredytu, lokal kupujemy za pieniądze banku, a nie nasze. Trzeba dokładnie przemyśleć, czy za kilka lat również będzie nas stać na opłacanie rat pożyczki i utrzymanie mieszkania.
Wnioski o kredyt w wielu bankach
Kiedy już decyzja o podjęciu kredytu zapadnie, ciekawym rozwiązaniem jest złożenie wniosków o kredyt w kilku różnych bankach. Co można zyskać dzięki takiemu posunięciu? Zminimalizujemy w ten sposób ryzyko sytuacji, w której bank niespodziewanie podejmie negatywną decyzję o przyznaniu nam kredytu i zostaniemy z niczym. Warto pamiętać także o tym, że proces ubiegania się o kredyt jest zazwyczaj czasochłonny. Lepiej rozpocząć procedurę równolegle w kilku placówkach, aby w przypadku niepowodzenia nie musieć zaczynać od początku w innym banku.
Umowa kredytowa
Gdy już dostaniemy pozytywną decyzję dotyczącą kredytu, to w końcu przyjdzie czas na podpisanie umowy kredytowej. To zwykle obszerny dokument napisany trudnym językiem. Należy zaznajomić się z nim powoli i spokojnie, najlepiej w zaciszu własnego domu. Jeżeli jakieś zapisy w umowie są niejasne lub budzą wątpliwości, to bezwzględnie trzeba skorzystać z pomocy prawnika specjalizującego się w sprawach kredytowych.