Najem okazjonalny a eksmisja
W przypadku standardowej umowy najmu jej skuteczne wypowiedzenie bądź upłynięcie terminu obowiązywania tak naprawdę nie dają wynajmującemu możliwości egzekwowania swoich praw. Jeżeli lokator mimo zaistnienia okoliczności obowiązujących go do opuszczenia lokalu nadal go zajmuje, konieczne jest wszczęcie postępowania sądowego, które zwykle bardzo długo trwa i wiąże się z wysokimi stratami finansowymi po stronie wynajmującego. Instytucja najmu okazjonalnego w dokładny sposób określa te kwestie, zabezpieczając prawa obu stron umowy.
W przypadku najmu okazjonalnego mieszkania w Bydgoszczy w sytuacji wygaśnięcia prawa do jego zajmowania, wynajmujący powinien doręczyć najemcy żądanie opróżnienia mieszkania. W żądaniu należy przede wszystkim podać przyczyny ustania prawa, a także wskazać termin nie krótszy niż 7 dni do opuszczenia lokalu. Jeżeli najemca nie zastosuje się do żądania, wówczas wynajmujący ma możliwość złożenia wniosku do sądu o nadanie klauzuli wykonalności aktu notarialnego. Sąd w ciągu kilku dni rozpatruje wniosek, a następnie zostaje uruchomiona procedura eksmisji.
Najem okazjonalny mieszkania w Bydgoszczy a obawy najemców
Instytucja najmu okazjonalnego budzi szereg obaw przede wszystkim wśród najemców. Czy słusznie? Zdecydowanie nie. Ten rodzaj najmu mieszkania w żaden sposób nie zmienia sytuacji najemcy pod warunkiem, że wywiązuje się ze wszystkim zobowiązań. Jedynym ograniczeniem jest w zasadzie tylko czas trwania umowy, choć w praktyce rzadko się zdarza, by umowa najmu była zawierana na dłużej niż 10 lat. Ponadto wskazuje się, że pewną niedogodnością dla najemcy może być konieczność wskazania innego lokalu w przypadku przeprowadzenia się na skutek utraty podstawy prawnej do zajmowania mieszkania będącego przedmiotem umowy.
Jednak trzeba raz jeszcze podkreślić, że najemcy nie muszą obawiać się nieoczekiwanej eksmisji czy innych niedogodności. Jeśli tylko korzystają z lokalu zgodnie z przeznaczeniem i terminowo regulują należne opłaty, ich interesy są w pełni chronione.